ارفع ده


ارفع ده در منطقه کوهستانی در ۱۷۰کیلومتری شمال شرق تهران در شهرستان سواد کوه واقع شده.ارتفاع این روستا از سطح دریا ۱۵۶۰ متر می باشد.آب و هوای این منطقه کوهستانی در زمستانها سرد و در تابستانها خنک می باشد.حد اکثر دما در تابستان ۲۷ دجه و حداقل دما در زمستان ۱۸- می باشد.پوشش گیاهی این منطقه در ارتفاع زیر ۱۶۰۰ متر نیمه جنگلی و از این ارتفاع تا ۲۰۰۰متر جنگلی و۲۰۰۰متر به بالا استپیمیباشد.عموما در اغلب ساعات هوای مه آلود بر روستا حاکم است.

در ضلع غربی این روستا کوه ۲۸۰۰ متری ارفع کوه واقع شده که جاذبه های گردشگری زیادی دارد.در نوک این قله کمپ ۱۲ نفری ساخته شده که کوهنوردان را به انجا جذب می کند.

Image result for ‫ارفع ده‬‎


 


 

موقعیت انسانی

 این روستا دارای ۸۰ خانوار می باشد که در زمستان حداکثر ۱۰ درصد آن در روستا ساکن میباشند.

زبان مردمان روستا مازندرانی یا طبری است که در این ناحیه به گیلکی شهرت دارد.محصولات اصلی روستا گردو ، جو وبه مقدار کم برنج است.

 این روستا در عین کوچکی در طول جنگ تحمیلی هشت شهید تقدیم میهن کرد تا غیرت غیور مردان سواد کوه را به همگان نشان دهد.

در گذشته بیشتر درآمد و گزران زندگی اهالی محل از دامداری و در مقدار کم کشاورزی(برنج-گندم-جو-یونجه) ودر مقطعی زغال بوده که با گذر راه آهن در سال ۱۳۱۴ از نزدیکی روستا اکثر اهالی در راه آهن مشغول به کار شدند.

ساخت وساز

به دلیل هوای مناسب در تابستان و مسیر ۱۷۰کیلومتری به تهران و۹۰کیلوتری از ساری که نسبت به هر دو تقریبا نزدیک می باشد  روند ویلا سازی هم اکنون رو به رشد نهاده ا

مناطق دیدنی

 

ارفع کوهدر لغت یعنی کوه بلند

بی شک دیدنی ترین و زیباترین منطقه این روستا قله ۲۸۰۰ متری ارفع کوه می باشد که چشم اندازی دل پذیر و دل نواز تلفیقی از صخره.جنگل ودشت زیبا است و ارفع کوه را متمایز از سایر دیدنی های این منطقه می کند.به دلیل ساخت کمپی در نوک این قله از سوی اهالی و هیات کوهنوردی استان

ارفع کوه سالانه پذیرای هزاران کوهنوردمی باشد.این قله با شیب نیمه تند و جنگلی تمرینی خوب و مناسب برای کوهنوردان حرفهای می باشد و برای کوهنوردان آماتور و توریستها روزی به یاد ماندنی رقم می زند.


Image result for ‫ارفع ده‬‎

پرو چشمه (پری چشمه -در مورد نام این چشمه روایات زیادی وجود دارد که برای اطلاعات بیشتر به کتاب سوادکوه سرزمین خورشید مراجعه شود)

اگر دنبال جایی هستید که صدای آب گوشتان را نوازش دهد و نیمه روزی را در آسایش به سر ببرید بهترین جای موجود در این روستا پرو چشمه می باشد که هوای خوب و خنک همراه با چشمهای پر آب خستگی ۵کیلومتر راه پیاده از روستا تا این منطقه را از بدن شما خارج می کند.

بیشتر مسافران نیمه روزی را در تابستان یا بهار به پرو می ایند و وعده ای غذا در این کنار پرو چشمه صرف کرده و با روحیه ای عالی به روستا برمیگردند.مسیر راه بسیار زیبا .کاملا جنگلی و با شیب کم و سرازیری می باشد

 Image result for ‫ارفع ده‬‎


چلو بن


بعضی از افراد دوست دارند که با طی مسیر کوتاه به جایی زیبا که کنا چشمه نیز باشد و آب و هوای خوبی نیز داشته باشد برسند.لازم به ذکر است که نسبتا در طول روز آب و هوای روستای ارفعده خوب وخنک است ولی (چلو بن) به دلیل اینکه بین جنگل و در دره کوچکی واقع شده گاه درجه حرارت آن از روستا ۵درجه پایینتر می باشد.چلو بن در کنار مسیر اصلی روستا قرار دارد و مسافران می توانند با خودرو شخصی خود به آنجا.: Weblog Themes By SlideTheme :.  • اشکوار