سفر نامه قلعه رودخان

اردیبهشت 94

 

من به همه یه پیشنهاد دارم اگه قصد دارید یه جایی برید که واقعا ا زطبیعت لذت ببرید من به شما پیشنهاد میکنم که به قلعه رود خان برید.این بهشت کوچیک در شهرستان فومن در حدود 15الی تا 20 کیلومتری رشت قرار دارد من این محل را در فروردین ماه دیدم هوای کاملا ابری و مرطوب و وقتی که به ارتفاعات میرسید ابر ها اینقدر پایین هستن که شما میتونید اونها رو حس کنید .

اما درباره قلعه

قلعه رودخان یا قلعه حسامی نام قلعه‌ای تاریخی در ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر فومن در استان گیلان است. برخی از کارشناسان، ساخت قلعه را در دوران ساسانیان دانسته‌اند. این قلعه با ۲٫۶ هکتار مساحت بر فراز ارتفاعات روستای رودخان قرار دارد. دیوار قلعه ۱۵۰۰ متر طول دارد و در آن ۶۵ برج و بارو قرار گرفته شده است.فاصله قلعه تا شهر ماکلوان ۲۵کیلومتر وتا ماسوله ۴۵کیلومتروتا شفت ۲۰کیلومتر است .

در دورهٔ سلجوقیان این قلعه تجدید بنا شده و از پایگاه‌های مبارزاتی اسماعیلیان بوده است. بر روی کتیبه سردر ورودی قلعه که اکنون در موزهٔ گنجینهٔ رشت نگهداری می‌شود٬ درج شده که این قلعه در سال ۹۱۸ تا ۹۲۱ هجری قمری برای سلطان حسام‌الدین امیردباج بن امیر علاءالدین اسحق تجدید بنا شده است.

این قلعه در ارتفاعی بین ۶۶۵ تا ۷۱۵ متر از سطح دریا واقع شده و در کنار آن رودخانه‌ای با همین نام جاری است.

مصالح بکار رفته در این قلعه سنگ و چوب و ملات است و مساحت داخلی آن بالغ بر ۵ هکتار میباشد...شرق قلعه به نام شاه نشین و غرب آن به آسایشگاه افسران شناخته شده است.اختلاف سطح بین بالاترین نقطه تا پایین ترین نقطه آن چیزی حدود ۱۱۰ متر است که مانند یک ساختمان ۳۰ طبقه میباشد.حدود ۱ ساعت و نیم پیاده روی بر روی یک سربالایی و پله کانهایی سنگی نیاز است تا شما را به در ورودی قلعه برساند.کل راه از لابلای جنگلی انبوه و مه گرفته میگذرد.اختلاف فشار به حدی محسوس است که تنفس را کمی مشکل میکند.بارانی انژکتوری در تمام طول مسیر میبارد.بدنها خیس و سنگین میشود.رطوبت هوا - نم لباسها- -بدنهای عرق کرده - اکسیژن زیاد - باران -لغزنده شدن سنگها و گل آلود شدن خاک مزید بر علت است